Porady

Wiek dziecka a waga

Kiedy rodzi się dziecko, zmienia się także świat rodziców. Pragną oni, aby ich dziecko było zdrowe, silne i szczęśliwe. Pytania o prawidłowy rozwój dziecka towarzyszą rodzicom, którzy chcą mieć pewność, że pociecha rozwija się zgodnie z normami. Każdy maluch ma swój indywidualny tok rozwoju, jednak są ogólne wytyczne dotyczące wzrostu, wagi i umiejętności maluszka w pierwszych latach życia. Waga i wzrost są bardzo ważnymi parametrami rozwoju dziecka. Wiek dziecka a waga są czynnikami , które wiele mówią o zdrowiu najmłodszych obywateli. Zmiany wagi z uwagą powinni obserwować rodzice i pediatra.

Różnice między rówieśnikami

Dzieci są różne, na ich wzrost i wagę wypływa kilka czynników. Nawet między rówieśnikami mogą być spore różnice w podanych aspektach. Zaniepokoić rodziców powinny znaczne odchylenia od normy. Żeby je rozpoznać konieczna jest znajomość prawidłowych wartości. Pozwoli to uniknąć paniki i niepotrzebnego niepokoju. Rozwój dziecka to skomplikowany i długi proces. Ważne jest, aby rodzice nie porównywali swojej pociechy do innych dzieci w tym samym wieku, tylko wspierali rozwój małego człowieka. Naturalne jest, że rodzice wyczuleni są na wszelkie nieprawidłowości i konsultują je z lekarzem. Dzięki temu można w porę zdiagnozować małego pacjenta i wdrożyć leczenie.  Zdrowe dziecko powinno przybierać na wadze w taki sposób, by wartości mieściły się w siatce centylowej, która pozwala na samodzielne określenie, czy mały pacjent rozwija się prawidłowo.

Czynniki, od których zależy masa ciała dziecka

Istnieje wiele powodów różnic wzrostu i wagi u dzieci  urodzonych w jednym roczniku. Do najważniejszych z nich zaliczamy:

Sprawdź także:  Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce?

– uwarunkowania genetyczne

– predyspozycje genetyczne do przybierania na wadze

– stan zdrowia dziecka

– tryb życia, czyli aktywności malucha w ciągu dnia

– sposób odżywiania

– płeć

Warto  pamiętać, że najczęstszą przyczyną nadwagi i otyłości u dzieci jest nieprawidłowa – bogata w węglowodany i tłuszcze dieta. Regularne jedzenie słonych i słodkich przekąsek szybko odbija się na zdrowiu naszej pociechy. Mechanizm przybierania na wadze u najmłodszych jest bardzo podobny do tycia dorosłych. Dziecko tyje, jeśli dostarcza organizmowi pokarm, którego kaloryczność jest wyższa niż potrzeby organizmu. Szkodliwe jest także karmienie dziecka na siłę. Parametry wiek dziecka a waga powinny być regularnie kontrolowane.

bathroom scale, libra, weight

Najważniejsza zasada dotycząca wzrostu i wagi

Na podstawie stosunku wagi do wzrostu i wieku można stwierdzić nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu naszej pociechy, ocenić, czy tryb życia i dieta są odpowiednie. Obowiązuje zasada, że wzrostowi dziecka, znajdującemu się  bliżej dolnej granicy normy, powinna towarzyszyć waga w dolnych granicach normy i odwrotnie. Jeśli dziecko ma wzrost w dolnej granicy normy, a masę ciała w górnej, to mówimy o nadwadze. W takiej sytuacji rodzice powinni skontaktować się z lekarzem, wykonać dziecku zalecone badania i dostosować dietę oraz tryb życia swojej pociechy do wskazówek lekarza. Jak widać, ocena wiek dziecka a waga może być kluczowa dla zdrowia nawet na późniejszych etapach życia- nawyki z dzieciństwa przenosimy na dorosłe życie. W Polsce mamy ogromny problem z otyłością najmłodszych, który bez wątpienia wymaga podjęcia działań systemowych  ze strony ministerstwa zdrowia.

Siatki centylowe- dokładne porównanie wagi, wzrostu i wieku

Aby sprawdzić, czy waga jest odpowiednia do wzrostu dziecka, interpretuje się obie wartości w siatkach centylowych, czyli specjalnych wykresach, które na osi poziomej mają podany wiek dziecka (w miesiącach lub latach), a na osi pionowej zaznaczoną badaną cechę (np. waga, wzrost, obwód głowy). Punkt wspólny to centyl, czyli jednostka pokazująca, gdzie w porównaniu do setki rówieśników plasuje się badane dziecko. Rodzice powinni zapamiętać, że wzrost i waga dziecka (sprawdzane na osobnych siatkach) w granicach 25-75 centyla mieszczą się w normie, w granicach 10-90 centyla – mieszczą się w normie szerokiej, a poniżej 10. i powyżej 90 centyla – są poza normą. Pediatra wyjaśnia rodzicom pacjenta, jak odczytywać siatki centylowe i jakie wnioski można z nich wyciągnąć. Warto również wiedzieć, że przy ocenie wzrostu i wagi dziecka bierze się pod uwagę także wzrost i masę ciała rodziców. Kwestie związane ze wzrostem i skłonnością do nadwagi i niedowagi bywają dziedziczne.

Sprawdź także:  Za co można kochać?

Siatki dla chłopców, dziewczynek i wcześniaków

Siatki różnią się przede wszystkim ze względu na płeć dziecka, co oznacza, że inne są siatki centylowe dla dziewczynek, a inne dla chłopców. Na siatkach centylowych możemy nie tylko porównać dane dotyczące wieku a masy ciała. Wyróżniamy też podział siatek pokazujące: 

  • wzrost,
  • BMI
  • obwód klatki piersiowej,
  • obwód głowy.

Rozwój wcześniaków pokazuje się na osobnych siatkach centylowych.

Przyczyny niedostatecznego przyrostu wagi

Niewłaśniwe przybieranie na wadze dziecka powinno być sygnałem alarmowym dla najbliższych. Przyczyn takiego stanu jest kilka. Są to poważne choroby i zaniedbania środowiskowe, np.: nowotwory, niewydolność nerek, zakażenia, niedokrwistość, mukowiscydoza, problemy z tarczycą i alergiami oraz niewłaściwe nawyki żywieniowe i złe warunki socjalne.

Normy wagowe dla dzieci

Przyjmuje się, że w pierwszym roku życia maluszek powinien potroić wagę urodzeniową. Dziecko pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia powinno ważyć od 9-12,5 kg. Waga trzylatka oscyluje w okolicy 14,6kg. Czterolatek waży ok. 17kg, pięciolatek ok 19kg. Są to wartości uogólnione, mające charakter jedynie orientacyjny. Nie należy ich traktować jako wyznacznika wagi konkretnego dziecka. Jeżeli rodzina czuje jakieś zaniepokojenie w kwestii wiek a waga dziecka, powinna odwiedzić z pociechą pediatrę. Diagnostyka zaburzeń wagi jest skomplikowana i wymaga wykonania kilku badań, np.:  morfologia z rozmazem, jonogram, wskaźniki stanu zapalnego, poziom żelaza, enzymy wątrobowe, parametry nerkowe, badanie kału na obecność pasożytów, usg jamy brzusznej, hormony tarczycy. Czasami bywa konieczna nawet kolonoskopia i konsultacja psychiatryczna.

Powiązane posty
Porady

Życzenia na niedzielę

Niedziela to w naszej kulturze dzień szczególny – odpoczynku od pracy, czas dla rodziny i…
Czytaj więcej
Porady

Życzenia miłej soboty

Nie każdy ma wszystkie soboty wolne od pracy. Dla szczęściarzy, którzy w sobotę nie pracują…
Czytaj więcej
Porady

Za co można kochać?

Miłość nie jedno ma imię, jest cierpliwa, czasem wymagająca, zapewnia szczęście, jeżeli jest…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *