Bycie księżniczką kojarzy się z czymś wyjątkowym- ze wspaniałym ,życiem w pałacu, przystojnym mężem-księciem, pięknymi strojami, czasem też z walecznością i odwagą. Droga do zostania księżniczką bywa dwojaka- zostaje się nią z urodzenia lub w wyniku małżeństwa z księciem. Księżniczki Disneya to nie tylko postacie bajkowe, ale także pokaźna część branży dziecięcej. Jest mnóstwo artykułów dla najmłodszych, których twarz zdobią wspomniane bohaterki, od lalek do pościeli. Księżniczki Disneya to nie tylko bohaterki, ale też przyjaciółki dziewczynek między 3 a 11 rokiem życia, są wzorem do naśladowania, symbolem idealnej kobiety. Poznajmy imiona księżniczek, które kochają nasze córeczki.
Spis treści
Wpływ mediów na kształtowanie się postaw społecznych
Nie da się ukryć, że dziewczynki marzą o tym, aby być księżniczkami, a bohaterki Disneya bardzo mocno ukształtowały sposób odbierania księżniczek przez społeczeństwo. Media za pomocą filmów animowanych kształtują dziecięce postawy i normy społeczne. One zaś przenikają do życia codziennego i funkcjonują jako trwałe schematy zachowań. Pod nazwą „księżniczki Disneya” kryje się 12 postaci pochodzących z 12 różnych filmów animowanych, powstałych między 1937 a 2014 r. Badacze kultury masowej podzielili je na 3 podgrupy: wczesne, pośrednie i aktualne filmy.
Krótka historia księżniczek Disneya
Pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym, który został wyprodukowany
przez wytwórnię Walta Disneya w 1937 r. z postacią księżniczki była „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. W 1950 r. dziewczynki przywitały „Kopciuszka”. Natomiast 9 lat później poznały kolejną księżniczkę, tym razem „Śpiącącą Królewnę”. Śnieżka, Kopciuszek i Aurora są bohaterkami adaptacji klasycznych baśni, których autorstwo jest przypisywane braciom Grimm. Oryginalne baśnie były pełne okrucieństwa, przemocy i krwi. W niczym nie przypominały opowieści o delikatnych i subtelnych księżniczkach. Klasyki braci Grimm zostały przerobione na baśnie dla dzieci. Z makabrycznych historii powstały przemiłe opowieści o szczęśliwych zakończeniach.
Pierwsze księżniczki Disneya
Imiona księżniczek Disneya: Śnieżka, Kopciuszek i Aurora to postacie najwcześniejsze. Wyglądają inaczej niż współczesne kobiety. Mają cechy przepisywane w tradycji kobietom- są uległe, zależne od mężczyzn i losowego przypadku, nie walczą o zdobycie swojego celu. Ich największą ambicją było znalezienie prawdziwej miłości, która ma im dać szczęście i materialny status. W razie problemów pomagają im zwierzęta. Panie zajmują się gospodarstwem domowym- ze śpiewem na ustach sprzątają, piorą i gotują. Wpisują się patriarchalny (tradycjonalistyczny) model społeczny, w którym kobiece aspiracje ograniczają się do obowiązków żony i matki. Relacja miłosna między księciem a księżniczką nadaje opowieściom sensu i pozytywnego wymiaru. Imiona księżniczek Disneya: Śnieżka, Kopciuszek i Aurora są symbolami miłości od pierwszego wejrzenia. Wspomniane bohaterki zakochują się w mężczyznach, których zazwyczaj widziały tylko jeden raz w życiu. Kształtują obraz prawdziwa miłość, która może przetrwać wszystko, nawet śmierć.
Księżniczki lat 80-tych i 90-tych
Na kolejne księżniczki Disneya trzeba było czekać 30 lat. Mała Syrenka, Ariel, bohaterka baśni Hansa Christiana różni się od swoich poprzedniczek. Jest bardziej niezależna i samodzielnie dąży
do swojego celu, jakim jest miłość. Dla spotkania człowieka, którego pokochała, gotowa jest wiele poświęcić i podjąć ogromne ryzyko. Działa, a nie czeka biernie, aż odnajdzie ją szczęście. Dwa lata później, w 1091 roku fanki księżniczek powitały „Piękną i Bestię” adaptację starej, francuskiej baśni. Bella nie przypomina już swoich poprzedniczek – jest wyzwolona i inteligenta. Nie marzy o wielkiej miłości, ale poszukuje wiedzy, chce się uczyć i wyrwać z zaściankowego miasteczka. Charakteryzuje się odwagą, jest w stanie zmierzyć się twarzą w twarz z dziką bestią. Zaledwie rok po premierze „Pięknej i Bestii” do obiegu społecznego wchodzi „Alladyn”. Sporą niespodzianką dla publiczności jest to , że imię księżniczki Disneya nie jest ujęte w tytule filmu. Głównym bohaterem filmu jest Alladyn, a Jasmina, córka sułtana, odgrywa rolę drugoplanową. Jest to pierwsza księżniczka o orientalnej, bliskowschodniej urodzie. W 1995 r. ma premierę Pocahontas, która posiada zdecydowanie więcej cech męskich niż kobiecych, a film nie kończy się ślubem. Ostatnią z bohaterek środkowej ery jest Mulan (1998 r.) – kobieta pochodzenia azjatyckiego, która ma sporo cech męskich- przebiera się za chłopca, aby ocalić starszego ojca od walki w wojsku. Zachowania typowo kobiece są dla niej uciążliwe. Imiona księżniczek Disneya w środkowym etapie to: Ariel, Bella, Jasmina, Pocahonatas, Mulan. Bohaterki stają się coraz bardziej niezależne i mają zróżnicowane pochodzenie kulturowe.
Księżniczki współczesne
Ostatni, najbardziej współczesny etap filmów o księżniczkach otwiera animacja „Księżniczka
i żaba” (2009 r.). Tiana jest pierwszą czarnoskórą księżniczką. Jest to pierwsza postać, która poza byciem księżniczką jest jednocześnie właścicielką restauracji. Nie boi się ona wysiłku, jest pracowita. Początkowo podszywała się pod księżniczkę. Gdy pojawiła się na balu i została poproszona o pocałowanie żaby w celu odczarowania księcia i sama zamieniła się w żabę. Gdy oboje szukają rozwiązania tej sytuacji, zakochują się w sobie. Rok później, w 2010 r.,
wytwórnia wypuszcza adaptację Roszpunki pt. Zaplątani. Jest to powrót do hollywoodzkiego ideału piękna. Roszpunka ma jasną karnację oraz bardzo długie blond włosy. Z kolei Merida Waleczna jest zbuntowaną chłopczycą. Gdy dowiedziała się, że rodzina szuka dla niej męża i mają być w tym celu zorganizowane zawody rycerskie, bierze w nich udział. Kłóci się z matką i ucieka. Później pomaga swojej matce wrócić z postaci niedźwiedzia (zamieniła ją czarownica) do ludzkiej. Ostatnia z księżniczek Vaiana mieszka na jednej z wysp na Pacyfiku. Wykazuje się ogromną odwagą, kiedy wyrusza na ocean, aby uratować swój lud. Imiona księżniczek Disneya powstałych po 2000 roku to: Tiana, Roszpunka, Merida, Vaiana– w sposobie ich kreacji widać połączenie bohaterek z pierwszego i drugiego etapu.