Kiedy spotykamy się ze znajomymi lub rodziną i chcemy oderwać się od codzienności, potrzebujemy spędzić czas, rozmawiając o czymś innym, niż tylko polityka, praca, wspomnienia, czy dzieci. Takie spotkania mogą być czasem doskonałej zabawy. Najbardziej podchwytliwe zagadki wywołują uśmiech, czasem zdziwienie. Często śmiejemy się z samych siebie, że nie wpadliśmy na tak oczywistą odpowiedź. Może się nimi doskonale bawić cała rodzina- ludzie w różnym wieku, od dziecka do seniora.
Spis treści
Zalety podchwytliwych zagadek
Najkrócej można powiedzieć, że podchwytliwe zagadki mają same zalety, o ile osoby biorące udział w zabawie mają dystans do siebie i świata. Ich celem nie jest sprawdzenie naszej wiedzy, ale pobudzenie wyobraźni, umiejętności wyciągania wniosków, logiczne/analityczne myślenie, poczucie humoru. Nie wymagają one encyklopedycznej wiedzy- rozwiązaniu pomaga dokładne wysłuchanie treści najbardziej podchwytliwej zagadki i jej przeanalizowaniu. Czasami przydaje się logiczne myślenie. Pierwsza, najbardziej oczywista odpowiedź może być zgubna, ponieważ trzeba skupić się na mniej oczywistych aspektach zagadki, nieraz wymagają zastanowienia się nad każdym słowem. Najbardziej podchwytliwe zagadki wymagają spostrzegawczości. Dzięki nim aktywujemy różne obszary mózgu. Działają też antystresowo i pomagają utrzymać mózg w dobrej formie. Jest to też świetny sposób na zabicie nudy, rozbawienie płaczliwego dziecka lub gości.
Konkurs na najlepszą podchwytliwą zagadkę
Podczas rodzinnego święta można zaproponować gościom, aby każdy z nich powiedział jakąś podchwytliwą zagadkę i wyznaczył osobę odpowiadającą. Może to być gra na punkty lub tylko dla utrzymania wesołego nastroju. Nagranie zabawy pozwoli wspominać spotkanie przez długie lata.
Podchwytliwe zagadki dla najmłodszych
Dla dzieci powinny być mniej skomplikowane zagadki. Najmłodsi bardzo nie lubią, jeżeli zagadka ma treść matematyczną i mają coś liczyć. Pozostałe zagadki uwielbiają. Zawsze jest to jednak czas spędzony z najbliższymi na wspólnej zabawie, która przecież najbardziej integruje uczestników spotkania.
Podchwytliwe zagadki nie mogą być trudne, powinny być nieoczywiste. Nie powinny też zniechęcać i zawstydzać. Mogą być jedną z zabaw na dziecięcym przyjęciu, służyć, jako wskazówka podczas gry terenowe, czy atrakcja na wycieczkach rodzinnych/szkolnych, czy zabawa na ogniskach zuchowych. Istnieje mnóstwo możliwości wykorzystania najbardziej podchwytliwych zagadek i jedno jest pewne – zawsze jest to doskonała zabawa, ale także nauka
Dla sprawnego mózgu
Naukowcy uważają, że najbardziej podchwytliwe zagadki i różne łamigłówki są dla naszego mózgu jak ćwiczenia fizyczne dla ciała- są niezbędne dla jego sprawnego funkcjonowania. Pobudzają i angażują one umysł, dzięki czemu staje się on ostry jak brzytwa i sprawny do późnej starości.
Przykładowe najbardziej podchwytliwe zagadki dla najmłodszych
Zagadki dla najmłodszych powinny przekazywać pewną wiedzę o świecie i sprawdzać koncentrację i czujność dziecka. Poniżej przedstawiamy kilka podchwytliwych zagadek wymagających od pociechy zatrzymania się i przemyślenia odpowiedzi.-
Podchwytliwe zagadka nr 1:
W budynku są trzy cenne pomieszczenia:
- pierwsze jest pełne pieniędzy
- w drugim jest mnóstwo bardzo ważnych dokumentów
- trzecie jest wypełnione biżuterią.
Pewnego dnia w budynku wybucha pożar.
Od którego pomieszczenia policjanci zaczną gasić pożar?
Odpowiedź: Policja nie gasi pożaru, a straż pożarna”
Większość dzieci skupi się na pokojach z cenną zawartością i próbuje zgadnąć, co z przedstawionych rzeczy jest najcenniejsze. Tylko bardzo spostrzegawcze dziecko zauważy, że policja nie gasi pożaru i poda prawidłową odpowiedź.
Podchwytliwa zagadka nr 2:
„Dlaczego wrona siedzi na samym czubku drzewa?
Odpowiedź: wyżej nie może”.
Podchwytliwość tej zagadki polega na tym, że odpowiadający od razu chce podać jakieś racjonalne powody związane z życiem ptaka. Tymczasem odpowiedź jest logiczna – nie da się siedzieć wyżej, niż na czubku drzewa
Podchwytliwa zagadka nr 3:
‘Ile jabłek możesz zjeść, gdy masz pusty żołądek?
Odpowiedź: Jedno, później żołądek nie będzie już pusty.
Wiele osób, także dorosłych skojarzy pytanie z zaspokojeniem głodu i zapewne poda liczbę jabłek, które musiałby zjeść, aby czuć się sytym. Odpowiedź okazuje się logiczna- jeżeli cokolwiek zjemy, żołądek nie będzie już pusty, choć nie oznacza to zaspokojenia głodu.
Zagadki humorystyczne
Większość najbardziej podchwytliwych zagadek jest humorystyczna, a rozwiązujący łapią się za głowę, że nie wpadli na tak oczywistą odpowiedź. Poniżej pokazuje kilka śmiesznych podchwytliwych zagadek.
Podchwytliwa zagadka nr 4:
Kto może wytrzymać 30 dni bez snu?
Odpowiedź: Tak naprawdę każdy, bo śpi się przecież w nocy.
Słowo dzień często używane jest na określenie całej doby lub konkretnej daty, a w tym przypadku chodzi o porę- określone godziny.
Podchwytliwa zagadka nr 5:
Kto mówi wszystkimi językami świata?Odpowiedź: Echo.
Odpowiadający zwykle usiłuje sobie przypomnieć nazwiska najbardziej znany poliglotów lub uznaje, że chodzi o tłumacza GOOGLE a tymczasem odpowiedź jest sporą niespodzianką, bo nie chodzi o człowieka, tylko o zjawisko akustyczne.
Podchwytliwa zagadka nr 6:
Co rośnie bez korzeni?Odpowiedź: Podatek, cena, koszty.
Osoba, która musi odpowiedzieć na to pytanie, zazwyczaj skojarzy rośnięcie z rośliną i zastanawia się, czy jest możliwa roślina bez korzeni, a przecież słowo „rosnąć” nie odnosi się tylko do roślin.
Podchwytliwa zagadka nr 7:
Jak długo żyje mysz?
Odpowiedź: To zależy od kota.
Pierwszą myślą jest, że odpowiedź to średni wiek życia myszy bez uwzględniania naturalnych wrogów.
Podchwytliwa zagadka nr 8:
Kiedy jesteś w domu bez głowy?
Odpowiedź: Kiedy wychylasz się przez okno.
W którym miesiącu rodzi się najwięcej dzieci? Odpowiedź „Zazwyczaj po 9 miesiącach ciąży” . Przy odpowiedziach na tę zagadkę ludzie mają skłonność do przypominania sobie danych statystycznych. Jej rozwiązanie dotyczy biologii, a nie statystyki.
Podchwytliwa zagadka nr 9:
Polski baran stoi na granicy polsko-czeskiej. Czyje będzie mleko?
Odpowiedź: Mleko dają owce, a nie barany”.
Dużo grono graczy daje się nabrać i zastanawia się nad przynależnością graniczną mleka, nie widzi pułapki.
Podchwytliwa zagadka nr 10:
Co zapewnia siłę oraz moc do przechodzenia przez ściany?
Odpowiedź: Drzwi.
Odpowiedź często zawodzi uczestników zabawy, bo nie ma w niej żadnej magii.
Podchwytliwa zagadka nr 11: Co zawsze idzie w górę, ale nigdy nie schodzi w dół? Odpowiedź: Wiek.
Podchwytliwa zagadka nr 12: Co może przejść przez szkło bez jego łamania? Odpowiedź: Światło.
Podchwytliwa zagadka nr 13: Co zawsze idzie do góry, ale nigdy nie schodzi na dół? Odpowiedź: Schody ruchome jadące w górę.
Podchwytliwa zagadka nr 14: Co można zobaczyć raz w minucie, dwa razy w momencie, ale nigdy w tysiącu lat? Odpowiedź: Litera „m”.