Bajki i wiersze

Zobaczyć smerfów las

„Smerfy” to jedna z najpopularniejszych dobranocek, uwielbiana przez maluchy na całym świecie. Nawet upływ lat i pojawienie się kilku innych kultowych postaci, które zawładnęły wyobraźnią dziecięcą. W Polsce emitowana była w latach 1987-1999 w Telewizji Polskiej i na wielu innych kanałach dla najmłodszych widzów. W pierwszych wersjach smerfów było dokładnie 100, na Papa Smerf stał na czele wioski i był najstarszy. Później powiali się nowi bohaterowie i smerf starszy od Papy Smerfa. Nazwy smerfów są dopasowane do ich wyglądu, cech charakteru i zachowania.

Sekrety życia smerfów

Smerfy to urocze niebieskie stworki z małymi ogonkami. Zawsze noszą białe czapeczki o ciekawych kształtach i spodenki. Mają kształt człowieka i mają wielkość trzech jabłek. Małym widzom wydają się znacznie mniejsze. Smerfy nie mają włosów, z wyjątkiem Smerfetki. Jest to gromada zdecydowanie męska. Dopiero w późniejszych odcinkach pojawia się malutka Sasetka,  Małe smerfy przynosi bocian, a pełnoletniość uzyskują w wieku 150 lat. Podczas rozmów uwielbiają wykorzystywać słowo smerf, mówiąc: „smerfastycznie” czy „przysmerfuj”. Niektóre z nich trzymają w rączkach przedmioty, które są ich znakiem rozpoznawczym. To najważniejsze postacie, znane widzom z imienia. Mieszkają w wiosce Smerfów, w małych grzybkowych domkach.

Przez większość dnia większość smerfów trudni się budowaniem tamy, która ma, zabezpieczyć ich wioskę przed zalaniem i zbieraniem smerfojagód. Ich największym wrogiem jest zły czarownik Gargamel, który próbuje je złapać i zjeść. Mieszka on w rozpadającym się zamczysku. Pomaga mu w tym niezbyt mądry, rudy kot o imieniu Klakier. Smerfikom zawsze udaje się wyjść cało z opresji, ponieważ w ich społeczności panuje przyjaźń i współpraca.

Sprawdź także:  Wiersz o warzywach

Postacie główne i drugoplanowe

Postaci w tej bajce jest tak wiele, że trudno jest wszystkie wymienić. Większość jest tłem dla głównych bohaterów, posiadających charakterystyczne cechy i biorących udział w praktycznie każdym odcinku. To wokół ich przygód toczy się fabuła. A więc poznajmy mieszkańców smerfowej wioski, leżącej gdzieś w nieznanym lesie, z daleka od ludzkich siedzib. Pojawiają się tam także ludzie.

Sentymentalny powrót do dzieciństwa

Dzieci na pewno znają nazwy smerfów, a rodzice muszą sobie przypomnieć imiona tych uroczych, miłych, zabawnych niebieskich ludzików. Oglądanie z dzieckiem swojej ulubionej bajki z dzieciństwa to wspaniałe przeżycie, ponieważ możemy skonfrontować swoje dawne wrażenia z opiniami naszego dziecka i porozmawiać o smerfach. Dostrzegamy wtedy upływ czasu, ale i uniwersalność tego serialu dla dzieci.

Papa Smerf- mentor i dziadek

Papa Smerf (Dziadek Smerf) jest najstarszy w całej wiosce, ma około 543 lata, jako jedyny nosi czerwone spodenki i czerwoną czapkę. Ma białą brodę, która symbolizuje mądrość i wiek. Zna się na czarnej magii, jednak zaklęć używa tylko wtedy, gdy chce chronić smerfy przed niebezpieczeństwem. Jako że pełni funkcję przywódcy w wiosce i jest bardzo odpowiedzialny i wykazuje ojcowską troskliwość i sprawiedliwość wobec innych smerfów. Nazwa smerfa wskazuje na doświadczenie życiowe i rolę graną w smerfowej społeczności.

Ważniak -prawa ręka Papy Smerfa

Uważa się za prawą rękę Papy Smerfa, jednak jest tak przemądrzały, że inne smerfy za nim nie przepadają. Nie jest to postać lubiana przez mieszkańców wioski. Poznamy go po okularach i książkach. Kiedy zdenerwuje inne smerfy, zostaje wyrzucony poza okręg, upada na głowę i niszczą się mu okulary. Imię smerfa oznacza osobę, która  lubi pouczać innych, nawet wbrew ich woli.

Smerfetka –  złotowłosa piękność

Do czasu pojawienia się Sasetki była jedyną dziewczynką w wiosce, Została stworzona przez Gargamela, aby znaleźć wioskę i przyprowadzić złego czarownika wszystkie „małe, niebieskie szkodniki”. Szybko przeszła na stronę smerfów i stała się dobra. Uwielbia kwiaty i podkochują się w niej smerfy. Ma białą sukienkę, czapkę i buty na wyższym obcasie.

Sprawdź także:  Opowiem Ci bajkę jak kot palił fajkę

Pracuś – pracowity Smerf

Pracuś – przeciwieństwo Śpiocha. Ciągle coś robi, buduje nowe maszyny i wynalazki, które mają usprawnić i ułatwić prace w wiosce. Dyryguje innymi smerfami, jest prawdziwą złotą rączką. Jego wynalazki wiele razy ratowały smerfy z opałów. Czapka z daszkiem, ołówek za uchem i spodnie z szelkami to elementy, które stroju prawdziwego mistrza budowy.

Śpioch – smerf, który śpi

Śpioch, jak nazwa smerfa, wskazuje. uwielbia spać. Zawsze ma przy sobie poduszkę i potrafi zasnąć na zawołanie, nawet w niebezpiecznej sytuacji. Przyjaciele zawsze wyciągną śpiącego kolegę z kłopotów. Nie nadaje się do żadnej pracy, ponieważ ma trudności ze skupieniem się, gdyż myśli jedynie o śnie.

Łasuch – mistrz w przygotowaniu ciast

To smerf, którą pasją jest jedzenie i gotowanie, prawdziwy obżartuch, a zarazem idealny kucharz. Gotuje dla całej wioski, a jego specjalnością są ogromne, kolorowe, apetycznie wyglądające ciasta. Poznamy go po czapce kucharskiej. Nazwa smerfa wskazuje na zamiłowanie do jedzenia.

Laluś z lusterkiem

To smerf, który jest zapatrzony w siebie, uważający, że jest najpiękniejszy. Samozachwytem denerwuje widzów i swoich towarzyszy ze smerfowej wioski. W jego ręku znajduje się lusterko, a w czapce kwiatek. Każdego dnia przygląda się w lusterku i zachwyca swoją urodą.

Malarz – prawdziwy elegant

To smerf mówiący z lekkim francuskim akcentem, dystyngowany, ubrany w czerwony kubraczek. W ręku trzyma pędzel. Smerfetka jest jego muzą. Uwielbia malować krajobrazy i Smerfetkę. Zawsze ma przy sobie papier i farby. Maluje, gdy tylko najdzie go wena. To elegancki artysta.

Dziadek Smerf – senior wioski

Dziadek Smerf pojawia się dopiero w 6 wersji. Staje się najstarszym z nich i wszyscy nazywają go Dziadziusiem. Nosi żółte spodenki i czapkę. Ma bardzo długą białą brodę, która ciągnie się za nim, zaczepiając o laskę.

Postacie ludzkie

Nazwy smerfów można wymieniać jeszcze bardzo długo, ale warto też wspomnieć o ludziach. To nie tylko Gargamel, ale także Pasibrzuch, Hogata, Matka Natura i Ojciec Czasu, Gerard, Nicpoń, Chlorinda, Baltazar – ojciec chrzestny Gargamela,  Pirlouit -paź królewski.

Sprawdź także:  Księżniczki Disneya -inspiracja dla dziewczynek
Powiązane posty
Bajki i wiersze

Piosenka pt. ,,Poszła Ola na spacerek”

Poszła Ola na spacerekna słoneczko, na wiaterek.A tu lecą jej na głowęliście złote i…
Czytaj więcej
Bajki i wiersze

Wierszyk: W pokoiku na stoliku

W pokoiku na stolikustało mleczko i jajeczko.Przyszedł kotek, wypił mleczko,a ogonkiem stłukł…
Czytaj więcej
Bajki i wiersze

Wiersz "Grzyby" Jan Brzechwa

Załkały surojadki:My mamy maleńkie dziatki,gdzie nam, królu, z muchami wojować,inne grzyby na…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bajki i wiersze

Żółwie Ninja – bohaterowie z kanału

Warto przeczytać...