Bajki i wiersze

Psi Patrol – dzielni bohaterowie naszych dzieci

Psi Patrol- dzielni bohaterowie naszych dzieci

Psychologowie podkreślają, że małe dziecko nie powinno spędzać wiele czasu przy odbiornikach telewizyjnych, komputerach i na telefonach. Jest to szkodliwe dla emocji dziecka i jego intelektualnego rozwoju. Jeżeli już rodzic decyduje się puścić firm animowany, to wybiera te bajki, które niosą jakieś pozytywne przesłanie, ważne wartości i pozytywnie wpływają na rozwój dziecka. Przedszkolaki i uczniowie pierwszych lat szkoły podstawowej uwielbiają super bohaterów. Rodzice często mają wątpliwości, czy ich pociechy powinny oglądać takie bajki, ponieważ część z nich zawiera  sceny przemocy. W przypadku „Psiego Patrolu” jest inaczej. Bohaterami są przemiłe pieski.

Fenomen bajki „Psi Patrol”

Psi Patrol to kanadyjski serial animowany stworzony przez Keitha Chapmana ( twórca „Boba Budowniczego”). Pierwszy odcinek bajki o wspaniałych, dzielnych pieskach został wyemitowany w sierpniu 2013 r. (w Polsce trzy miesiące później). Od tego czasu z animacją zaprzyjaźniły się miliony dzieci. Popularność tego serialu nie słabnie. Każdy przedszkolak zna „Psi Patrol” i potrafi wymienić jego bohaterów. Warto zatem poznać ulubione postacie maluszków i razem z nimi oglądać animację oraz bawić się zabawkami z tej kreskówki. Omawiana animacja spełnia wszystkie kryteria właściwego serialu dla dzieci: nie zawiera drastycznych scen, niestosownego słownictwa, postacie są miłe, mądre i ładnie narysowane. Mają swoje moce i ciekawy sprzęt, dzięki któremu ratują innych w potrzebie. Bohaterowie „Psiego  Patrolu” stają się dla najmłodszych dobrym wzorem, uczą, jak ważne jest pomaganie, zaufanie do siebie nawzajem i wspólne działanie. Dzieci potrzebują pozytywnych bohaterów,  wzorców, do których mogą mieć zaufanie.

O czym jest „Psi Patrol”?

Jest to  historia o pieskach, które tworzą patrol zawsze gotowy do pomocy mieszkańcom wyspy i miasteczka Adventure Bay. Każdy psiak posiada jakąś umiejętność i gadżet, którym posługuje się w codziennych akcjach. Ich przywódcą jest dziesięcioletni chłopiec, który szkoli swoich podopiecznych. Cechą charakterystyczną bajki jest to, że każde zwierzątko pracuje w konkretnym, ludzkim zawodzie, przez co mały widz może utożsamiać się z bohaterami „Psiego Patrolu”. Dzięki uosobieniu postaci mają one  cechy ludzkie i stają się bliższe młodym odbiorcom. Fabuła serialu zawiera wiedzę z zakresu ratownictwa, techniki, ekologii. Promowane są takie wartości jak: przyjaźń, odwaga, lojalność.

Sprawdź także:  Wierszyk: W pokoiku na stoliku

Za co dzieci lubią „Psi Patrol”?

Mali widzowie lubią wspomnianą kreskówką za obecność piesków, pomagających bohaterów i wartką akcję. Psiaki pokazują, że pomagania ma sens. Uwrażliwiają w ten sposób dzieci na konieczność pomocy innym i na otwartość serca. Dzieciaki podziwiają pieski, chcą je naśladować i spędzać z nimi sporo czasu. Bohaterowie mają też swoje lęki. Boją się pająków, niedźwiedzi, wody (w zależności od postaci).  Warto też kupić książeczki o „Psim Patrolu”, kolorowanki, zabawki, czy puzzle. Kredki i mazaki, czy farbki z logiem „Psiego Patrolu” to świetny pomysł na wyposażenie dziecka wa artykuły artystyczne. Nasza pociecha szybko odkryje przyjemność wykonywania prac plastycznych takimi kredkami. „Psi Patrol” to jedna z ciekawszych bajek dla przedszkolaków. Jej wspólne oglądanie daje dzieciom i rodzicom przestrzeń do rozmowy na wiele tematów, m.in. rywalizacji, pomocy innym czy ekologii. Uniwersalne wartości przekazane przez bohaterów „Psiego Patrolu” dziecko przyswaja i traktuje jako swoje.

Poznajmy urocze pieski

Cechą charakterystyczną piesków jest to, że każdy z nich ma swój kolor, ulubione powiedzonko, wykonuje ludzki zawód i posiada odpowiedni do swojej profesji sprzęt. W kreskówce występują:

  • Chase (owczarek),
  • Marshall (dalmatyńczyk),
  • Rubble (buldog),
  • Rocky (kundelek),
  • Zuma (labradorka)
  • Sky (suczka cockapoo).

Do stałej ekipy sześciu sympatycznych piesków dołączają w niektórych odcinkach:

  • Everest (syberyjski husky)
  • Tracker (chihuahua)
  • Tuck i Ella (golden retrievery)
  • Rex (berneński pies pasterski).

Dzielne pieski pomagają potrzebującym pod  dziesięcioletniego chłopca Ryder’a.

Kolory i charakterystyczne słowa piesków

Nasze dzieci świetnie odróżniają bohaterów „Psiego Patrolu” po kolorach. Najmłodsi często proszą o to, aby kupić im zabawkę, kubek, pościel, kredki, zeszyt z ulubionym  pieskiem. Dlatego warto wiedzieć, jakie psiaki mają kolory. Chase ma kolor niebieski, posiada sprzęt szpiegowski, jest przywódcą grupy i policjantem. Przywraca spokój i porządek w mieście, dzięki swojej szybkości łapie przestępców. Jego ulubione powiedzonko to: „Chase się tym zajmie”, ”Jesteśmy gotowi do akcji, Ryder!”. Marshall jest koloru czerwonego, to pies-strażak. Oczywiście ma wóz strażacki. Cechuje się odwagą, ma świetny słuch i nie boi się wody, nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, bierze udział w każdej akcji ratunkowej. Woła „ „Już odpalam!”. Rubble jest budowlańcem, ma żółty kolor, a na głowie kask budowlany. Lubi opiekować się innymi. Jego głównym pojazdem jest koparka, którą psiak wykorzystuje do rozmaitych zadań. Swoje włączenie się do akcji oznajmia słowami  „Rubble śpieszy z pomocą!”. Rocky, piesek koloru zielonego, któremu na sercu leży dobro całej planety. Jego „supermocą” jest umiejętność robienia czegoś z niczego, czyli wcielanie w życie zasad  recyklingu.  Jego najlepszym kolegą jest Marshall. W recyklingu różnych przedmiotów Rocky posługuje się  kleszczami, klejem i śrubokrętem. Powtarza bardzo ważne słowa”Nie wyrzucaj, wykorzystaj”, „Zielone znaczy jedź”. Zuma to pomarańczowy piesek, który uwielbią wodę. Ma mnóstwo energii, świetnie pływa i nurkuje. Jego pojazdem jest poduszkowiec- łódź podwodna. W wersji polskiej Zuma jest suczką, a w brytyjskiej- samcem. Lubi słowo „zanurkujemy”.  Sky, to dziewczynka w kolorze różowym. Ma okulary pilota działające, jak lornetka, a w plecaku ma ukryte skrzydła. Lata różowym helikopterem. Warto jeszcze wspomnieć o Everest, suczce rasy Syberian Husky. To ratowniczka górska,  specjalistka od śniegu i lodu. Jej ubranka mają kolor turkusowy. Porusza się pługiem.  Do obsady w niektórych odcinkach dołącza jeszcze Tracker, piesek  Carlosa, mieszkaniec dżungli. To znakomity  ratownik i tropiciel. Jego ubranko jest koloru ciemnej zieleni.

Sprawdź także:  Żółwie Ninja – bohaterowie z kanału
Powiązane posty
Bajki i wiersze

Piosenka pt. ,,Poszła Ola na spacerek”

Poszła Ola na spacerekna słoneczko, na wiaterek.A tu lecą jej na głowęliście złote i…
Czytaj więcej
Bajki i wiersze

Wierszyk: W pokoiku na stoliku

W pokoiku na stolikustało mleczko i jajeczko.Przyszedł kotek, wypił mleczko,a ogonkiem stłukł…
Czytaj więcej
Bajki i wiersze

Wiersz "Grzyby" Jan Brzechwa

Załkały surojadki:My mamy maleńkie dziatki,gdzie nam, królu, z muchami wojować,inne grzyby na…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bajki i wiersze

Abecadło z pieca spadło - Julian Tuwim

Warto przeczytać...