Ciąża

Chłopiec czy dziewczynka? W którym tygodniu ciąży widać płeć dziecka?

Wiadomość o ciąży rodzi wiele pytań. Przyszli rodzice chcą, aby dziecko było zdrowe, a czas rozwoju prenatalnego przebiegał bez większych problemów, aby mama mogła cieszyć się z ciąży i spokojnie odliczać czas do porodu. Im bardziej ciąża jest zaawansowana, a rodzice chcą rozpocząć zakupy dla dziecka, tym częściej pojawia się pytanie o płeć maluszka. Niby nie ma znaczenia, jakiej płci jest dzieciątko, to jednak ciekawość bierze górę. Dawniej, przed erą USG płeć dziecka była niespodzianką. Dziś możemy ją poznać jeszcze przed narodzeniem.

Radość z ciąży

Pozytywny test ciążowy –  dwie kreski, zmienia życie pary. Zaczyna się nowy etap- rodzicielstwo. Szczególnie w pierwszej ciąży przyszłym rodzicom towarzyszy wiele obaw związanych ze zdrowiem matki i dziecka, wyzwaniami, jakie przed nimi stoją. Niejedni zastanawiają się nad tym, jak powiedzieć rodzicom o ciąży.

Ciężarna kobiet przechodzi wiele badań, które poinformują przyszłych rodziców o stanie zdrowia dziecka. Wiele osób już na początku dopytuje chłopiec czy dziewczynka? Jednak w pierwszym trymestrze ciąży jest to trudniejsze do ustalenia i czasem dochodzi do pomyłki w ustaleniu płci maluszka.  Lekarz swoją podopieczną na pewno poinformuje, kiedy można mieć większą pewność co do płci dziecka. Warto widzieć, że już w momencie zapłodnienia “zaprogramowane” zostają wzrost, kolor oczu i włosów, a co najważniejsze, płeć. To moment, kiedy w ciele kobiety będzie rozwijać się dziewczynka lub chłopiec.

Planowanie płci dziecka

Czy można zaplanować płeć dziecka? Planowanie płci dziecka może być ważnym krokiem dla rodziców, którzy pragną mieć kontrolę nad tym aspektem swojego życia rodzinnego. W dzisiejszych czasach istnieje wiele metod i technik, które mogą pomóc w osiągnięciu pożądanej płci. Dzięki temu, możemy zaplanować i przygotować się na przyjście na świat naszego wymarzonego syna lub córki.

Sprawdź także:  Najmodniejsze w Polsce damskie imiona angielskie

Planowanie płci dziecka to temat, który wzbudza wiele emocji i spekulacji. W dzisiejszych czasach istnieje wiele technik, które mogą pomóc rodzicom w wyborze płci swojego dziecka. Od starożytnych przesądów po nowoczesne metody naukowe, możliwości są różnorodne. Jednak warto pamiętać, że nie ma gwarancji na 100% skuteczność żadnej z tych technik. Ważne jest więc podejście z umiarem i zrozumienie, że ostateczna decyzja należy do natury.

Sprawdź także: Imię dla chłopca - jakie wybrać?

Początek ciąży to nie jest jeszcze czas, kiedy można poznać płeć rozwijającego się maleństwa. Kobieta w tym okresie powinna szczególnie o siebie dbać i pamiętać, że jej stan zdrowia i samopoczucie mają szczególny wpływ na  maleńką istotę. 

chłopiec czy dziewczynka

Ciekawość i niespodzianka

Wielu przyszłych rodziców nie może doczekać się, kiedy poznają płeć dziecka, zastanawiają się nad tym, czy będzie chłopiec czy dziewczynka. Niektórzy zaś proszą ginekologa o nieprzekazywanie tej informacji, ponieważ wolą, aby pozostało to niespodzianką, ponieważ wychodzą z założenia, że płeć dziecka nie ma dla nich znaczenia. Zależy im jedynie na zdrowym, szczęśliwie urodzonym dziecku. I tak będą je kochać, bez względu na to, kim będzie.

Przy okazji warto wspomnieć, że nie we wszystkich krajach świata, informacja o płci dziecka odbierana jest jako coś radosnego. Niestety, są państwa, w których społeczeństwo traktuje dziewczynki jako gorszego człowieka i informacja o żeńskiej płci dziecka może być przyczyną dyskryminacji. Trzeba też pamiętać, że nie zawsze diagnoza o płci dziecka jest trafiona. Bywają pomyłki i rodzi się dziecko o innej płci, niż przewidział aparat USG.                                                                                                                                                                                                                                                                             

Ach te chromosomy

Zdarza się, że mimo zidentyfikowanej płci podczas badania USG, przy porodzie okazuje się ona odmienna.  Płeć dziecka ustalona jest po zapłodnieniu. Dziecko otrzymuje jeden chromosom płciowy od mamy, a drugi od taty. Kobieta ma kariotyp XX, a  mężczyzna XY. Oznacza to, że zawsze od mamy dziecko otrzyma chromosom X i to od plemnika „zależy”  jakiej ostatecznie płci będzie dziecko. Jeśli ojciec przekaże również chromosom X- będzie dziewczynką, a jeśli Y- chłopcem. Przez pierwszych 9 tygodni ciąży rozwój narządów płciowych nie różni się między poszczególnymi płciami. Dopiero w późniejszym czasie wykształca się prącie i jądra lub łechtaczka oraz wargi sromowe.

Sprawdź także:  Jak powiedzieć o ciąży rodzicom i dziadkom? Oryginalne pomysły na przekazanie radosnej wiadomości

Doświadczeni specjaliści są w stanie określić płeć podczas badania USG w 12. tygodniu ciąży przy prawidłowym ułożeniu dziecka. Wykonują  projekcję w płaszczyźnie strzałkowej (dzielącej dziecko na dwie symetryczne połowy). Zazwyczaj płeć potwierdza się lub diagnozuje pleć odmienną między 18. a 22. tygodniem podczas tzw. USG połówkowego. 100% pewność co do płci dziecka daje badanie kariotypu możliwe np. po wykonaniu amniopunkcji. Nie jest to standardowe badanie, raczej zalecane przy wykrytych nieprawidłowościach ciąży. Nie chodzi w nim o płeć dziecka, tylko o wykluczenie lub potwierdzenie poważnych chorób.

Inne sposoby na określenie płci dziecka

W ostatnim czasie przyszli rodzice coraz częściej decydują się na wykonanie nieinwazyjnego badania wolnego płodowego DNA. Nie jest ono w żadnym wypadku ryzykowne dla maleństwa. Polega na  pobraniu krwi żylnej kobiety ciężarnej. Celem tego badania nie jest określenie płci dziecka, tylko wykrycie ewentualnych aberracji chromosomowych u rozwijającego się maleństwa. Istnieje jednak możliwość, aby wynikach testu rodzice otrzymali określenie płci. Prawidłowość wyniku wspomnianego badania  ocenia się na ok. 99%. Wykonywany molekularny test genetyczny wykrywa obecność chromosomu Y,  definiującego płeć męską u dziecka.

Przyczyny błędów w rozpoznawaniu płci dziecka

Zdarzają się sytuacje, że podczas porodu płeć  okazuje się, że płeć jest inna, niż przewidywano w badaniu USG.  Najczęstszą przyczyną pomyki w rozpoznawaniu płci dziecka jest  położenie dziecka utrudniające wizualizację narządów płciowych  lub umiejscowienie się pępowiny między nogami dziecka. Poza tym wiele zależy również od umiejętności lekarza oraz jakości sprzętu. Najlepiej jest wybierać ginekologów posiadających certyfikat FMF (The Fetal Medicine Foundation), który potwierdza umiejętności lekarza w zakresie ultrasonografii. Czynnikiem, który także również przyczynia się do błędnego rozpoznanie płci w USG, jest otyłość kobiety w ciąży.

Niepewna metoda

Istnieje jeszcze jedna, choć niezbyt pewna metoda określenia płci dziecka. Umieszczam ją w artykule w ramach ciekawostki. Chodzi o the nub theory”, która  polega na ocenianiu płci jeszcze przed 12. tygodniem ciąży na podstawie kąta nachylenia guzka płciowego w stosunku do rdzenia kręgowego. Jeśli kąt jest większy niż 30 stopni, prawdopodobne jest, że na świat przyjdzie chłopczyk. Zdania specjalistów na temat tej teorii są jednak podzielone ze względu na fakt, że próbuje się płeć określać za wcześnie.

Sprawdź także:  Ponad 100 kreatywnych sposobów na poinformowanie o ciąży

Jakie oznaki że będzie dziewczynka?

Możliwe oznaki, że będzie dziewczynka to:
Bardziej skierowany do przodu kształt brzucha.
Niskie tętno płodu.
Mniej owłosienia na ciele matki.
Słodkie żądania żywności.
Częstsze mdłości poranne.
Wysoka pozycja wysokiego pH moczu matki.
Szybszy przyrost wagi matki.

Jak rozpoznać czy będzie chłopiec czy dziewczynka?

Nie ma pewnego sposobu, aby przewidzieć płeć dziecka przed narodzinami.

Kiedy wiadomo czy będzie chłopiec czy dziewczynka?

Nie można jednoznacznie określić, kiedy wiadomo czy będzie chłopiec czy dziewczynka. Płeć dziecka jest zazwyczaj ustalana podczas badania ultrasonograficznego w około 18-20 tygodniu ciąży.

Powiązane posty
Ciąża

Ponad 100 kreatywnych sposobów na poinformowanie o ciąży

Poinformowanie o ciąży to jeden z najbardziej ekscytujących momentów w życiu przyszłych…
Czytaj więcej
Ciąża

Imię dla chłopca - dylemat rodziców

Nowina o ciąży zmienia życie przyszłych rodziców. Pojawia się troska o dobro…
Czytaj więcej
Ciąża

Jak powiedzieć o ciąży rodzicom i dziadkom? Oryginalne pomysły na przekazanie radosnej wiadomości

Pozytywny wynik testu ciążowego i potwierdzenie ciąży przez ginekologa, to niezwykle…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ciąża

Najmodniejsze w Polsce damskie imiona angielskie

Warto przeczytać...