Porady

Gratulacje z okazji narodzin synka

Pojawienie się na świecie dziecka to rewolucja w życiu rodziny. To spełnienie marzeń, mnóstwo szczęścia i radości, ale też zmęczenia i obaw przed nową sytuacją. Najbliższa rodzina i znajomi chcą jak najszybciej odwiedzić młodą mamę i zobaczyć maluszka. Taki malutki człowieczek jest niezwykle delikatny i słodziutki. Świeżo upieczeni rodzice odbierają gratulacje i życzenia. To niezwykle piękne i bardzo ważne chwile dla rodziny.  Przyjęcie noworodka w rodzinny krąg wiąże się z wieloma wzruszeniami, choć odwiedziny bywają stresujące dla  młodych rodziców. Jak zachować się podczas pierwszych po narodzinach dziecka odwiedzin? Czy składać gratulacje z okazji narodzin syna/córeczki?

W oczekiwaniu na dziecko

Na urodzenie się dziecka czekają nie tylko jego rodzice, ale także cała rodzina. Starsze rodzeństwo bardzo chce poznać braciszka lub siostrzyczkę. Dziadkowie również nie mogą się doczekać, kiedy przytulą wnuczka lub wnuczkę i towarzyszom parze niemal od pierwszych chwil po porodzie. Najczęściej odwiedzą mamę i maleństwo jeszcze w szpitalu. Kobiecie w połogu potrzebna jest pomoc w domu. Wsparcie babć jest bardzo ważne, o ile nie za bardzo ingeruje w sprawy rodziny. Rodzice muszą poznać swoje dziecko, nauczyć się, kiedy i jakie emocje okazuje maluszek.  Dziadkowie mają już pewne doświadczenie w tej materii, czasami doradzają,co zrobić w danej sytuacji. Pozostali członkowie rodziny zazwyczaj muszą poczekać jakiś czas, aby złożyć gratulacje z okazji narodzin syna/córeczki.  Wielu rodziców jeszcze w okresie ciąży decyduje się zrobić baby shower, zaprosić najbliższych i przyjaciół na świętowanie radości związanej z oczekiwaniem na dziecko. Według amerykańskiej tradycji przynosi się na taką okazję prezenty dla mamy i mającego się narodzić dziecka. W Polsce jest to nowość. Zdecydowanie więcej zwolenników mają odwiedziny po porodzie.

Sprawdź także:  Wiek dziecka a waga

Życzenia dla rodziców i dziadków

Świeżo upieczonym rodzicom z pewnością należą się szczere gratulacje z okazji narodzin maluszka, wyrażenie radości pojawienia się nowego członka rodziny, Mogą być one krótkie, śmieszne, długie i bardziej formalne. Forma życzeń zależy od tego, komu je składamy. Życzenia przy takiej okazji to także wspaniale i bardzo potrzebne słowa wsparcia dla rodziców, których życie obróciło się o 180 stopni. W końcu przyjście na świat dziecka jest dla nich bardzo stresujące. Życzenia można  również złożyć dziadkom i pogratulować im wnuka/wnuczki. Oni też bardzo denerwowali się przez ciążę córki/ synowej i z niecierpliwością oczekiwali dnia, w którym maluszek przyjdzie na świat.

Jak pogratulować narodzin dziecka szefowi lub wspólnikowi?

W zespołach pracowniczych, w których panują dobre relacje, ludzie  odnoszą się do siebie z sympatią i często dzielą się ze współpracownikami radosnymi informacjami o swoim życiu prywatnym, np.: informacją o zaręczynach, ślubie, narodzinach dziecka/wnuka, czy o sukcesach dzieci. 

Gratulacje z okazji narodzin syna/córeczki złożone na ręce kolegi z pracy lub szefa powinny być napisane na ładnym papierze, najlepiej z okolicznościową grafika, a podpisać powinni wszyscy pracownicy, który pracują ze szczęściarzem. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy koleżanka z pracy lub szefowa rodzi dziecko i udaje się na urlop macierzyński. Wskazane jest napisanie gratulacji z okazji narodzin syna/córeczki, kupienie mamie kwiatów i upominku dla maluszka. W internecie gotowe życzenia. Wystarczy wybrać coś prosto od serca. Specjalne okolicznościowe kartki zazwyczaj zawierają już gratulacje i życzenia. Kartkę można wysłać pocztą lub kurierem. Często praktykuje się wyznaczenie delegacji, która uda się do domu szczęśliwej mamy i przekaże życzenia oraz upominek. Gratulacje dla taty, zazwyczaj wręcza się, kiedy pojawi się w pracy.

Gratulacje dla koleżanki lub kolegi

W przypadku gratulacji z okazji narodzin synka/ córeczki dla koleżanki lub kolegi dopuszcza się pełną dowolność formy i treści. Należy pamiętać, że nie może być to nic prześmiewczego. Najważniejsze, aby życzenia były napisane od serca, wyrażały radość z powodu narodzin dziecka i były optymistyczne. Jeżeli rodzice umieszczą zdjęcie maluszka na portalu społecznościowym, można pod tym zdjęciem napisać gratulacje i ozdobić komentarz jakąś słodką, okolicznościową grafiką.

Sprawdź także:  Miłego czwartku
bear, balloons, birth

Podstawowe zasady kulturalnych życzeń z okazji narodzin dziecka

Kiedy upragniony maluszek w końcu zawita na świecie, należy go przywitać i otoczyć miłością. Przy składaniu życzeń dla szczęśliwych rodziców, należy pamiętać, że muszą być one optymistyczne i wyrażać chęć wsparcia młodych rodziców. Na początku swojej rodzicielskiej drogi i przy każdym następnym dziecku, ludzie troszeczkę się stresują, potrzebują otuchy, zrozumienia. Nie mogą zawierać nieprzyjemnych uwag, czy głupkowatych żartów, bo nie jest to czas na specyficzne poczucie humoru. Coś takiego może zostać odebrane jako nieprzyjemne.

W gratulacjach unikamy pisania porad dla rodziców. Należy też uszanować prywatność rodziny. W złym tonie jest nachalne wypytywanie o dziecko, karmienie, przewijanie, itp. Rodzina z noworodkiem potrzebuje spokoju. Dobrze, jest zaznaczyć w życzeniach z okazji narodzin syna/córeczki, że w razie potrzeby rodzice, którzy właśnie przywitali maleństwo na świecie, mogą liczyć na pomoc i wsparcie osoby składającej życzenia. Okazanie chęci pomocy to bardzo miły gest.

Podarunek dla dziecka i mamy

Jeżeli urodzi się dziecko w najbliższej rodziny lub nasi przyjaciele zostaną rodzicami, w dobrym tonie jest kupienie prezentu dla dziecka i mamy.  Będzie to bardzo przyjemna forma gratulacji. Musi być to upominek przydatny i funkcjonalny. Nie jest dobrym pomysłem kupowanie wielkiego misia dla noworodka. To raczej problem dla rodziców, bo gdzieś go trzeba przechować, zanim malec podrośnie.  Lepiej kupić coś, co pomoże w opiece nad dzieckiem, np.: pieluszki, karuzelę nad łóżeczko, kocyk. Upominkiem dla młodej mamy pokazujemy, że doceniamy trud, jaki włożyła w ciążę i urodzenie dziecka.

Każdy sposób na wyrażenie radości z narodzin dziecka jest dobry, o  ile nie zawiera nieprzyjemnych aluzji, czy żartów.

Powiązane posty
Porady

Życzenia na niedzielę

Niedziela to w naszej kulturze dzień szczególny – odpoczynku od pracy, czas dla rodziny i…
Czytaj więcej
Porady

Życzenia miłej soboty

Nie każdy ma wszystkie soboty wolne od pracy. Dla szczęściarzy, którzy w sobotę nie pracują…
Czytaj więcej
Porady

Za co można kochać?

Miłość nie jedno ma imię, jest cierpliwa, czasem wymagająca, zapewnia szczęście, jeżeli jest…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *