Porady

Koszty zatrudnienia opiekunki do dziecka

Pierwszy rok w życiu maluszka i czas urlopu macierzyńskiego mamy, mija bardzo szybko. Urlop tacierzyński nie powala swoją długością i nie stanowi rozwiązania braku opieki nad malcem, zanim nie skończy trzech lat. Nie każdy ma babcię lub dziadka na emeryturze, czy też szczęście, aby pociecha dostała się do żłobka. Jeżeli nawet praca zdalna nie wchodzi w grę  z racji wykonywanego zawodu, a bezpłatny urlop wychowawczy odpada ze względu na koszty życia, to młodym rodzicom pozostaje jedynie szukanie niani. I tutaj pojawia się pytanie- jaki jest koszt opiekunki do dziecka?

Bez uśrednionej ceny

Wyznaczanie stawek dla niani to kluczowy element przy określaniu warunków zatrudnienia opiekunki do dziecka. Rodzice, którzy stają przed taką decyzją, muszą wiedzieć, jakie czynniki

wpływają na koszty zatrudnienia niani, aby móc oszacować odpowiednią stawkę. Koszt przyjęcia do pracy opiekunki do dziecka zależy od wielu czynników i dlatego nie jest możliwe poddanie jednej uśrednionej ceny. Trzeba się liczyć z tym, że nikt nie przyjdzie opiekować się maluszkiem, jeżeli zaproponowane wynagrodzenie będzie niż od minimalnej pensji w gospodarce. Opiekowanie się dzieckiem to przecież praca wymagająca określonych kompetencji i poświęcenia czasu. Opiekuna lub opiekun do dziecka jest pracownikiem, a nie niewolnikiem. Osoby poszukujące pomocy do opiekowania się maluszkiem muszą liczyć się z kosztami zatrudnienia niani i rozważyć, czy w ich przypadku jest to opłacalne.

Stawki godzinowe opiekunek do dzieci

Stawki godzinowe dla niani różnią się w zależności od wielu czynników, takich jak; doświadczenie w pracy z dzieckiem, wykształcenie, liczba dzieci podlegających opiece opiekunki, miejscowość, czy zakres obowiązków. Osoba, która ma wykształcenie pedagogiczne, pracowała wcześniej z maluchami w żłobku, przedszkolu, szkole, w ośrodku kultury, w klubie sportowym, mieszka w większym mieście zażąda większej stawki niż sąsiadka, która chce okazać dobre serce młodej rodzinie i dorobić do emerytury. Wynagrodzenie za godzinę pracy niani to kwota płacona za każdą godzinę opieki nad dzieckiem. Posługując się danymi statystycznymi z urzędów pracy i opiniami opiekunek można stwierdzić, że przecięty koszt zatrudnienia opiekunki do dziecka to 20-30 zł za godzinę w zależności od umiejętności opiekunki. Nie należy powyższej kwoty traktować jako średnią, ale wyłącznie jako informację orientacyjną.

money, profit, finance

Porównanie z kosztami żłobka

Można stwierdzić, że porównanie kosztów zatrudnienia opiekunki do dziecka z cenami żłobka mija się z sensem, ponieważ gdyby rodzic miał alternatywę żłobek a niania, to większość wybierze żłobek. W Polsce jednak brakuje żłobków miejskich, a prywatne placówki tego typu to koszt niemal porównywalny z prywatną opiekunką. Jednak dla spełnienia wymogu przedstawiania obiektywnego kosztów, warto zwrócić uwagę także na ten aspekt. Jeżeli opiekunka do dziecka ma być przez 8 godzin, 5 dni w tygodniu i zgodziła się na stawkę 25 zł za godzinę, to jej wynagrodzenie miesięczne może wynieść około 4 tys. złotych. 

Sprawdź także:  Miłego piątku

W zależności od rodzaju umowy trzeba doliczyć koszty podatkowe i składki na ZUS oraz ubezpieczenie zdrowotne. Przecięta cena miejskiego żłobka to ok.  500-1000 zł. Bywały programy dofinansowujące zatrudnienie opiekunek i planowany jest przez rząd kolejny wielki program, który ma pomóc rodzicom pomóc pokryć koszty opieki nad dzieckiem od roku do trzech lat. Czas pokaże, jak będą wyglądały koszty zatrudnienia opiekunki do dziecka. Na razie jest to najdroższa forma opieki nad maluszkiem.

Zatrudnienie niani w niepełnym wymiarze godzin

Nie wszyscy rodzice potrzebują zatrudnienia opiekunki do maluszka na 8-10 godzin dziennie. Na stałe potrzebują niani osoby pracujące na pełny etat. Druga grupa rodziców zgłasza zainteresowanie wynajęciem niani na kilka godzin i niekoniecznie codziennie. Dla tych osób koszty zatrudnienia opiekunki do dziecka będą niższe i może się okazać, że jest to nawet korzystniejsze od żłobka, ponieważ niania ma  indywidualnie podejście do pracy z maleństwem. Warto pamiętać, że koszty opieki nad dwójką dzieci, nawet jeżeli jedną pociechą niania będzie zajmowała się w ograniczonym zakresie, np.; odbierze z przedszkola i przypilnuje drugie dziecko do powrotu rodziców, będą wyższe, niż w sytuacji, kiedy pod jej opieką jest tylko jeden brzdąc. Bywają też rodzice, którzy zatrudniają nianię okazjonalnie, np.; z powodu wyjścia na Sylwestra,  wesele, pobytu w szpitalu, czy podróży służbowej.

Kwalifikacje niani i jej dodatkowe obowiązki

Rodzice, którzy rozpoczynają poszukiwania niani, zastanawiają się, jakie kwalifikacje powinna spełniać dana osoba? Coraz więcej osób oczekuje od opiekunki wyższego wykształcenia pedagogicznego lub zawodu ‘opiekunka dziecięca’. Cenione jest doświadczenie w zakresie opieki nad dziećmi, umiejętności interpersonalne, przygotowanie zabaw dla dziecka oraz znajomość języków obcych i ukończony kurs pierwszej pomocy przedmedycznej.

Trzeba się liczyć z tym, że opiekunka, która zna języki obce i potrafi udzielać pierwszej pomocy, oczekuje wyższej stawki. Na koszt zatrudnienia opiekunki do dziecka wpływa także zakres dodatkowych obowiązków, np.; ugotowanie posiłków dla maluszka, sprzątanie po zabawie i jedzeniu, czy zaprowadzanie i odbieranie dziecka z zajęć popołudniowych.  Wielu rodziców decyduje się powierzyć opiekę nad swoim małym skarbem, osobie, która być może nie ma wykształcenia pedagogicznego, ale wychowała swoje dzieci i zaufaną sąsiadką lub ciocią młodej rodziny. Taka opcja jest na pewno tańsza niż przyjęcie do pracy profesjonalnej niani.

Sprawdź także:  Życzenia miłej soboty

Zanim zostawi się dziecko na wiele godzin z nianią, należy zapoznać maluszka z opiekunką. Korzystne jest, aby maleństwo pobyło z opiekunką w obecności rodziców. W pierwszych dniach sprawowania samodzielnej opieki, warto, aby czas bez rodziców był krótszy i dopiero stopniowo wydłużany. Pozwoli to maluszkowi przyzwyczaić się do nowej sytuacji bez poczucia, ‘że mama i tata gdzieś zniknęli”. Nadgodziny muszą być ustalone wcześniej i  są oddzielnie płatne.

Powiązane posty
Porady

Życzenia na niedzielę

Niedziela to w naszej kulturze dzień szczególny – odpoczynku od pracy, czas dla rodziny i…
Czytaj więcej
Porady

Życzenia miłej soboty

Nie każdy ma wszystkie soboty wolne od pracy. Dla szczęściarzy, którzy w sobotę nie pracują…
Czytaj więcej
Porady

Za co można kochać?

Miłość nie jedno ma imię, jest cierpliwa, czasem wymagająca, zapewnia szczęście, jeżeli jest…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *