Porady

Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce?

Podróżowanie z dzieckiem jest wspaniałą przygodą, czasem, który integruje rodzinę, wielką radością dla najmłodszych. Nawet wyjazd na zakupy może być wielką frajdą. Większość małych ludzi lubi podróżowanie samochodem. Rodzice zawsze muszą pamiętać o podstawowej zasadzie, jaką jest bezpieczeństwo jazdy. Zwykle nie ulega wątpliwości, że mniejsze dziecko w okresie niemowlęcym i przedszkolnym musi jeździć w foteliku. Pytania o bezpieczną jazdę pojawiają się w przypadku starszych dzieci, które wyrastają z fotelików. Kiedy dziecko może jeździć na podstawce?

Ogromne znaczenie akcji społecznych o bezpiecznym podróżowaniu z dzieckiem

Żyjemy na szczęście w okresie narastającej  świadomości społeczeństwa dotyczącej bezpiecznej jazdy samochodem z dzieckiem. Dziś już nikt nie wybierze się w nieznane w przeładowanym samochodzie, bez zapiętych pasów i bez fotelika dziecięcego lub podstawki samochodowej.  Dzieci w podróży chronią także przepisy prawa drogowego, które przewidują kary za przewożenie dzieci bez należnego zabezpieczenia. Akcje społeczne pokazujące nieraz drastyczne skutki przewożenia dzieci przemówiły do świadomości rodziców. Technologia pomaga nam, aby jeszcze lepiej chronić nasze pociechy w trasie. Pytanie: podstawka, czy fotelik nie jest do końca zasadne, ponieważ podstawki nie są przeznaczone dla malutkich dzieci. To zabezpieczenie dla trochę starszych pociech, które co prawda nie mogą jeszcze jeździć zapięci jedynie w pasy, a jednocześnie wyrasta z fotelika i jest mu niewygodnie. Najkrócej mówiąc w zależności od wieku, wzrostu i wagi stosujemy odpowiednie foteliki lub podkładki/podstawki samochodowe.  Na szczęście, obecnie konieczność przewożenia najmłodszych pasażerów w odpowiednich zabezpieczeniach nie jest podważana przez żadne grupy społeczne. Dbanie o bezpieczeństwo naszych pociech podczas podróży samochodem stało się normą i rzeczywiście poprawiło bezpieczeństwo dzieciaczków w samochodzie.

Sprawdź także:  Dziecko połknęło gumę do żucia - Co robić?

Obowiązek prawny przewożenia dziecka w foteliku

Przepisy prawa, które nakazują przewożenie dziecka w foteliku i wyznaczają kary za nieprzestrzeganie owej normy prawnej, pojawiły się w Polsce bardzo późno, bo dopiero w 1999 roku. Początkowo obowiązek przewożenia dziecka w foteliku odnosił się do wszystkich uczestników ruchu drogowego, którzy nie ukończyli 12 lat. Później wprowadzono bardziej szczegółowe regulacje- dodano kryterium wagi i wzrostu dziecka. Obecnie obowiązuje zasada, że dziecko poniżej 150 cm wzrostu musi być zabezpieczone w trakcie jazdy –  konieczne jest przewożenie dziecka na podstawce. Masę dziecka, które może być przewożone w danym modelu fotelika określa producent sprzętu, a nabywca musi się do tych ustaleń bezwzględnie stosować. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy na dziecko powyżej 135 cm wzrostu nie można dopasować odpowiedniego fotelika lub podstawki samochodowej, może podróżować na tylnym siedzeniu zabezpieczone wyłącznie pasami bezpieczeństwa.

Istotny czynnik przy wyborze fotelika lub podstawki- zachowanie dziecka w trakcie jazdy

Nie tylko wiek, wzrost i waga są decydujące przy fotelika czy podstawki.  Istotnym kryterium jest także zachowanie dziecka podczas jazdy. Rodzic powinien zaobserwować, czy dziecko w trakcie jazdy jest wesołe, czy płaczliwe, czy śpi podczas drogi. Nastolatek, który nie osiągnął jeszcze 150 cm wzrostu, raczej nie będzie zadowolony z jeżdżenia w foteliku i zdecydowanie woli podstawkę samochodową/. Prawo o ruchu drogowym nie odpowiada na pytanie o wiek, kiedy dziecko może być przewożone na podstawce.

joie baby car seat, isolated, baby

Foteliki bardziej zabudowana konstrukcja

Foteliki mają bardziej zabudowaną konstrukcje, lepiej chronią głowę młodego pasażera. Są wygodniejsze, ponieważ posiadają zagłówki i podłokietniki. Pozwalają maluchom wytrwać nawet dłuższe podróże i nie zakłócą ich snów. Odpowiednie zapięcia uniemożliwiają samowolne opuszczenie fotelika. Podkładki są idealnym rozwiązaniem dla dzieci między trzecią a szóstą klasą szkoły podstawowej, kiedy to, najczęściej nie mają jeszcze wskazanego w prawie wzrostu, a w fotelikach jest im po prostu niewygodnie. Dzieci ważące powyższej 36 kg nie znajdą już fotelika, ponieważ przekraczają górną normę wagową, jaką określili producenci tego wyposażenia.

Sprawdź także:  Imiona starosłowiańskie: Odkryj magię przeszłości dla swojego dziecka

Idealna podkładka dla dziecka

Nadchodzi w końcu ten moment, kiedy w samochodzie, zamiast fotelika musi zagościć podkładka samochodowa. Warto zadbać o to, aby był o przedmiot jak najwyższej jakości. Powinna być obszyta przyjaznym, oddychającym materiałem. Najlepiej, jeżeli jest wyposażona w podłokietniki, ponieważ podnosi to komfort jazdy. Tworzywo nie może się odkształcać. Pokrowiec powinien być ściągany i możliwy do prania w pralce. Warto wiedzieć, że dziecko może podróżować na przednim siedzeniu jeżeli ma powyżej 135 cm wzrostu, ale musi być umieszczone na podkładce samochodowej. Dopiero kiedy osiągnie wzrost ponad 150 cm, może podróżować na przednim siedzeniu bez żadnego podwyższenia, jak dorosły pasażer.

Kary za brak odpowiedniego zabezpieczenia dziecka podczas podróży

Prawo o ruchu drogowym  dokładnie określa zasady przewożenia dzieci. W przypadku niewłaściwego przewożenia niepełnoletnich pasażerów w samochodzie np.: w sytuacji źle dobranego fotelika lub  niewłaściwie użytej podkładka do samochodu dla dziecka,  ustawodawca przewiduje mandat karny w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych. Jak widać nie tylko za brak fotelika lub podkładki można dostać mandat. Dla troskliwego rodzica bezpieczne przewożenie swojej pociechy powinno być sprawą najważniejszą. To nie groźba punktów karnych, tylko troska o  zdrowie i życie dziecka, powinna mobilizować rodziców do zakupu odpowiedniego fotelika lub podkładki. Pierwszy fotelik dla niemowlaka należy kupić jeszcze przed narodzinami maleństwa, ponieważ będzie on potrzebny do przewiezienia maluszka ze szpitala do domu. Nie ma tutaj taryfy ulgowej.

Na koniec warto wspomnieć, że dziecko jeżdżace na podstawce samochodowej musi mieć we właściwy sposób zapięte pasy. Prowadnica pasa biodrowego nie może przebiegać na poziomie brzucha. Powinna  rozciągać się płasko na udach i być ciasno naciągnięta.  Na wysokości barków pas musi przechodzić przez środek ramienia i mostek.

Sprawdź także:  Krótkie cytaty o rodzeństwie: Inspiracja, humor i miłość
Powiązane posty
Porady

Czym zmyć klej z plastra? Skuteczne sposoby usuwania

Usuwanie kleju po plastrze ze skóry i różnych powierzchni może być prawdziwym wyzwaniem dla…
Czytaj więcej
Porady

Jak usunąć plastelinę z włosów: szybkie i skuteczne metody

Usuwanie plasteliny z włosów może być wyzwaniem, ponieważ ten lepki materiał ma tendencję do…
Czytaj więcej
Porady

Rozwód a dzieci: Jak chronić najmłodszych podczas rozstania?

Rozwód rodziców ma ogromny wpływ na dzieci, ponieważ burzy ich poczucie bezpieczeństwa i…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *