Żywienie

Banan przy wymiotach

Banan przy wymiotach

Grupa żołądkowa, niestrawność, choroby infekcyjne, nagły, nieprzyjemny zapach, stan zapalny układu pokarmowego, migrena podczas wczesnej ciąży, przy nowotworach oraz radioterapii, a także przy chorobach serca i płuc oraz zatruciu toksynami i lekami mogła nastąpić wymioty. Są one naturalną reakcją obronną organizmu. Za ich wywoływanie odpowiada tzw. ośrodek wymiotny, który jest częścią układu nerwowego znajdującą się w rdzeniu przedłużonym.  Jak sobie z nimi radzić? Kiedy można zastosować domowe sposoby leczenia wymiotów?

Jak rozpoznać wymioty?

Wymioty są reakcją powstałą w wyniku  nagłych skurczów żołądka, za które odpowiada ośrodek wymiotny. Skurcze mięśni brzucha i przepony powodują wzrost ciśnienia w żołądku. W momencie, gdy jest ono wyższe niż ciśnienie w przełyku, możliwe jest nagłe wyrzucenie treści pokarmowej z żołądka przez jamę ustną. Wraz z wymiotami powinno nastąpić wstrzymanie oddechu, a więc zamknięcie głośni, dzięki temu zawartość żołądka nie dostaje się do układu oddechowego. Dość częste są sytuacje, że wymioty u dzieci lub osób nieprzytomnych przedostają się do płuc i utrudniają, a nawet uniemożliwiają oddychanie, co powoduje  zachłystowe zapalenie płuc i jest groźne dla zdrowia. Omawiany odruch fizjologiczny ma znaczenie w ostrych zatruciach i innych sytuacjach, gdy chroni organizm przed szkodliwymi substancjami, które zostały połknięte. Częściej wymioty zwiastują choroby przewodu pokarmowego lub innych narządów. Dlatego powinno się to zgłosić lekarzowi.

Uzupełnianie płynów

Najważniejsze jest ustalenie przyczyny wymiotów i leczenie choroby. Podczas diagnostyki bierze się pod uwagę czas trwania wymiotów, czas między posiłkiem a wystąpieniem wymiotów, a także charakter wymiocin. Zawsze ważne jest uzupełnianie płynów, ponieważ organizm może się szybciej odwodnić. W przypadku zatrucia pokarmowego wodę (najlepiej z elektrolitami) należy popijać małymi łykami, aby nie spowodować następnych wymiotów. Lekarze zwykle w takich sytuacjach przepisują  leki przeciwhistaminowe czy leki z grupy antagonistów receptorów serotoninowych.

Co jeść przy wymiotach?

Panuje mit, że  przy wymiotach konieczna jest głodówka. Nie jest prawda, co więcej takie postępowanie może doprowadzić do bardzo poważnych skutków zdrowotnych. Posiłki przy wymiotach powinny być niewielkie i złożone ze składników lekkostrawnych, nieobciążających żołądka i oczywiście naturalnych. Zakazane są wszelkie chipsy, konserwy, chińskie zupki słodycze, fast-foody. W okresie występowania intensywnych wymiotów lub biegunek zaleca się powstrzymanie od posiłków stałych na okres ok. 4 godzin. Nie jest to jednak  głodówka. Po tym czasie należy wybierać produkty o właściwościach osłonowych, hamujących nadmierną perystaltykę jelit. Banany na wymioty, ryż, jabłka (również w formie musu) oraz czerstwe pieczywo- sucharki i grzanki, ale bez tłuszczu, to najbardziej polecany sposób odżywiania się przy intensywnych wymiotach. Dietę można uzupełnić o chudy rosół lub marchwianke, jagodowe kisiele przygotowane w domu ( a nie proszek z torebki) oraz fermentowane produkty mleczne, np.: jogurty, kefiry i maślanki. Do picia specjaliści polecają wodę niegazowaną, lekkie napary z herbat, wodę z elektrolitami, delikatne zupy.

Banan przy wymiotach
Banan przy wymiotach

Banan – owoc z potasem i błonnikiem

Banan na wymioty to sprawdzony sposób walki  z wymiotami, który przynosi ulgę chorym. Zawiera on  łatwo przyswajalne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały oraz błonnik, a dodatkowo jest bogaty w potas pomagający w utrzymaniu równowagi elektrolitowej organizmu, często zaburzonej po wymiotach. Spożywanie banana na wymioty może być zalecane. Jest to owoc łagodny dla żołądka i dostarcza łatwo przyswajalnych składników odżywczych, co pomaga szybciej wrócić do zdrowia. Trzeba pamiętać, że każdy organizm jest inny i może inaczej reagować, kiedy zjemy banana na wymioty. Zaleca się, aby wprowadzać go stopniowo i obserwować reakcję organizmu. Warto podać banana po wymiotach ze względu bogactwo błonnika, który jest niezbędny do regulacji pracy jelit. Banan nie podrażnia błony- śluzowej żołądka, co oznacza, że nie odczujemy bólu brzucha, kiedy zjemy go wymiotach. Kolejną ważną kwestią jest fakt, że banan dostarcza potasu, który pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej organizmu, zaburzonej po wymiotach. Oprócz wymienionego już potasu i błonnika banan zawiera witaminy z grupy B, witaminę C oraz witaminę A, które wspierają regenerację organizmu oraz minerały: magnez, fosfor, wapń które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu po tak gwałtownym i nieprzyjemnym wydarzeniu, jak wymioty lub biegunka.

Wpływ potasu zawartego w bananach na układ pokarmowy

Potas zawarty w bananach poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego. Jak powszechnie wiadomo, potas jest niezbędny dla prawidłowej pracy mięśni, w tym mięśni jelitowych, które odpowiadają za perystaltykę jelit-  wspomaga prawidłowy ruch jelit, co może przeciwdziałać zaparciom. Po drugie, potas zawarty w bananach to cenna pomoc dla organizmu w utrzymaniu równowagi elektrolitowej organizmu, co jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania komórek układu pokarmowego.

Jak wpływają na trawienie banany i pektyny?

Banany zawierają pektyny- rodzaj błonnika rozpuszczalnego, który jest konieczny do prawidłowego trawienia. Pektyny mają zdolność do wiązania wody, co może regulować konsystencję stolca i tym samym poprawia trawienie. Ponadto, pektyny mogą zdolność łagodzenia podrażnień błony śluzowej jelit, co przynosi ulgę osobom cierpiącym na dolegliwości jelitowe, takie jak zespół jelita drażliwego czy choroby zapalne jelit.

Banany są nie tylko pyszne, ale i zdrowe – mają korzystny wpływ na trawienie. Dzięki zawartości potasu i pektyn banany mogą wspierać prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, przyczyniając się do poprawy samopoczucia i zdrowia organizmu. Niepokojące objawy, takie jak gorączka, długotrwałe wymioty, ospałość, trudności z oddychaniem, ból brzucha, wysypka czy objawy odwodnienia,  powinny skłonić chorego lub rodziców dziecka, którzy zaobserwowali powyższe niepokojące zmiany, do wizyty u lekarza.

Related posts
Żywienie

Śledzie w ciąży? Czy można je bezpiecznie jeść?

Panie spodziewające się dziecka mają wiele wątpliwości co do tego, które produkty można…
Read more
Żywienie

Szynka parmeńska w ciąży

Już od dawna wiadomo, że odżywianie w ciąży ma znaczący wpływ na zdrowie rozwijającego się…
Read more
Żywienie

Sery w ciąży. Bezpieczne, czy nie?

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. Musi zadbać o zdrowie swoje i rozwijającego się…
Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Żywienie

Sery w ciąży. Bezpieczne, czy nie?

Worth reading...