Ciąża

Imię dla chłopca – dylemat rodziców

Imię dla chłopca - dylemat rodziców

Nowina o ciąży zmienia życie przyszłych rodziców.  Pojawia się troska o dobro rozwijającego się dziecka, rodzice przygotowują się do narodzin maluszka. Ciąży towarzyszy radość i oczekiwania, a czasem obawa i niepokój. Im brzuszek staje się większy, tym początkowy stres zmienia się w miłość do maleństwa. Przyszli rodzice stają przed wyborem imienia dla dziecka. Dzięki badaniom USG można poznać płeć dziecka.  Imię dla chłopca będzie jego wizytówką przez całe życie. Warto poznać wszystkie typy imion męskich: staropolskich, popularnych, rzadkich, czy obcojęzycznych, aby wybrać najpiękniejsze imię dla swojego potomka.

Korzyści z wyboru imienia dla chłopca jeszcze w czasie ciąży

Pierwszym pytaniem, jakie stawiają sobie rodzice, zazwyczaj jest chłopiec czy dziewczynka? Gdy już znamy płeć naszego dziecka, wówczas pojawia się dylemat związany z imieniem.

Wybór imienia dla dziecka nie jest tak prosty, jak może się wydawać. Często inne preferencje ma mama, inne tata, co bardzo utrudnia porozumienie. Nie są wcale takie rzadkie sytuacje, że jedno z rodziców ma wymarzone imię dla dziecka od wielu lat, a druga strona tego nie akceptuje.  Najlepiej jest wybrać imię dla pociechy jeszcze w czasie ciąży, ponieważ można w ten sposób nawiązać bliższą więź z maleństwem przed narodzeniem. Mówienie „ do brzuszka”, głaskania brzucha, czytanie książeczki i słuchanie relaksacyjnej muzyki to wyjątkowe chwile podczas oczekiwania na narodziny potomka. Imię dla chłopca zostaje wybrane  po długich negocjacjach pomiędzy rodzicami, a często nawet po konsultacjach z rodziną i znajomymi, wertowaniu księgi imion i artykułów na ten temat dostępnych w prasie kobiecej i internecie. Bywa, że pary ustalają imiona dla swoich dzieci, zanim podejmą decyzję o staraniu się o potomka. Okres ciąży to dużo czasu, aby wybrać imię dla chłopca. Dobrym pomysłem jest nadanie dziecku dwóch imion- wtedy można wyjść ze spornej sytuacji, kiedy rodzicom podobają się dwa imiona.

Wybór imienia po narodzinach

Czasami rodzice wybierają imię dopiero po narodzinach dziecka. Przez kilka dni obserwują malucha i dopasowują jego imię do charakteru i wyglądu. Najważniejsze, aby imię podobało się oboju rodzicom i nie było przedmiotem sporu. Nie może też być ośmieszające, bo w końcu syn będzie nosił to imię do końca życia. Wiele osób wybiera też imię dla chłopca po osobie, z którą mają dobre wspomnienia lub po ukochanych dziadkach.

child, boy, portrait

Wymogi prawne odnośnie imienia dla dziecka

Bez względu na to, czy urodzić ma się dziewczynka, czy chłopiec, imię dla dziecka musi spełniać pewne wymogi prawne. W przeciwnym razie kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może odmówić rejestracji imienia dziecka.Imię dla chłopca nie może ośmieszać  właściciela. Nie zostanie zarejestrowane imię, które jest nieprzyzwoite lub przywodzić negatywne skojarzenia, Nie wskazane jest nadawanie  imion pochodzących od wyrazów pospolitych oraz od nazw geograficznych. Od 2015 r. w Polsce zmieniły się nieco przepisy dotyczące nadawania imion pochodzących z innych państw.  Ważne jest to, aby imię umożliwiało odróżnienie płci dzieci- chłopiec nie może otrzymać imienia dziewczynki. Dziecku możemy nadać maksymalnie dwa imiona. Rodzice, którzy zmienią zdanie odnośnie imienia dziecka, mają prawo w ciągu 6 miesięcy od urodzenia dziecka zmienić je  Urzędzie Stanu Cywilnego  bez uzasadniania swojej decyzji. Zdaniem językoznawców najważniejsze jest to, aby imię nie raziło sztucznością i kiczem oraz kojarzyło się przyjemnie.

Renesans na staropolskie męskie imiona

W ostatnich latach obserwuje się powrót do imion staropolskich. Warto przy okazji zaznaczyć, że wiele z nich ma korzenie słowiańskie, np.: Radosław, Bronisław, Sławiomir,  Mieszko,  Gniewko, Jaromir, Bolesław, Mirosław, Wojciech, Miłosz, Wacław. Staropolskie imiona dla chłopca kojarzą się z walecznością, wyrażają życzenia (Sławomir), nawiązują do bóstw lub pożądanymi u chłopca cechami charakteru. Słowianie wierzyli, że imię powinno być szczęśliwą wróżbą na przyszłość. Ostateczne imię dla chłopca było nadawane podczas uroczystości postrzyżyn, kiedy to syn przechodził z opieki matki pod pieczę ojca. Wcześniej nosił imię zastępcze, które miało chronić go przed złymi mocami. Obrzędowi podlegał chłopiec, który skończył 7 lat. Imiona staropolskie nawiązują także do patriotyzmu i historii.

Najpopularniejsze męskie imiona w ostatnich latach

Rodzice przy wyborze imienia dla chłopca kierują się różnymi kryteriami. Część sprawdza znaczenie imienia, inni przeglądają rankingi najpopularniejszych imion lub nadają imię po ulubionym aktorze, sportowcu, bohaterze książkowym/filmowym. Najpopularniejszymi imionami dla chłopców są: Piotr, Adam, Jan, Nikodem, Antoni, Andrzej, Tomasz, Michał, Marcin, Jakub, Krzysztof, Tomasz, Kacper, Aleksander, Szymon, Bartosz, Łukasz, Szymon, Franciszek, Mikołaj, Wojciech, Tymon, Maksymilian, Oliwier, Alan, Oskar, Wiktor, Igor, Tymoteusz. Nieco inne imiona królują obecnie wśród dzieci niż w grupie mężczyzn. Ranking zmienia się co roku. Dlatego kierowanie się modą w wyborze imienia dla chłopczyka nie zawsze bywa trafionym pomysłem. Warto wybrać po prostu imię, które rodzicom miło się kojarzy i uznają je za ładne.

Czy warto wybrać imię rzadkie?

Przy wybieraniu imienia należy pamiętać, że będzie je nosiło nasze dziecko. Nieprawdą jest, że imię ma wpływ na to, czy dziecko osiągnie sukces. Część rodziców chce, aby ich syn wyróżniał się imieniem wśród innych dzieci i decydują się na imię niepospolite.  Mają nadzieję, ze wyjątkowe i oryginalne imię przyczyni się lepszego życia ich syna. Rzadkie imię powinno być akceptowalne przez otoczenie, wdzięczne, urokliwe, nie sprawiało dziecku kłopotów. Dzieciaki w wieku często nie lubią swoich oryginalnych imion, ponieważ z tego powodu stykają się z wyśmiewaniem i poniżaniem. Rzadkie imię ma jedną zaletę- łatwo jest je zapamiętać i chłopiec nie jest mylony z kolegami mającymi popularne imiona.

Imię powinno pasować do nazwiska pod względem długości i płynności. Nie istnieje najpiękniejsze imię męskie ani żeńskie. Każdemu podoba się coś innego. Dlatego decyzja o imieniu dla dziecka musi być przemyślana i przedyskutowana przez rodziców. Kierujemy się różnymi wartościami, wybierając imię dla syna lub córeczki. Nie warto też ulegać namowom babć i innych członków rodziny, aby nadać dziecku określone imię. O tym decydują wyłącznie rodzice.

Related posts
Ciąża

Najmodniejsze w Polsce damskie imiona angielskie

Jakie imię dać dziecku? Przed tym dylematem stoją wszyscy rodzice, którzy oczekują narodzin…
Read more
Ciąża

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży? Oryginalne pomysły na przekazanie radosnej wiadomości

Pozytywny wynik testu ciążowego i potwierdzenie ciąży przez ginekologa, to niezwykle…
Read more
Ciąża

Chłopiec czy dziewczynka? W którym tygodniu ciąży widać płeć dziecka?

Wiadomość o ciąży rodzi wiele pytań. Przyszli rodzice chcą, aby dziecko było zdrowe, a czas…
Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ciąża

Chłopiec czy dziewczynka? W którym tygodniu ciąży widać płeć dziecka?

Worth reading...